dj markSvadba a jej minulosť. S kým prežívala nevesta svoju prvú svadobnú noc?... Milí návštevníci našej stránky ponorme sa do svadobnej histórie. Vedeli ste ako prebiehali tradičné slovenské svadby? Nie? Tak sa Vám ich pokúsim priblížiť a sami spoznáte čo predstavovali tradície v minulosti a ako a prečo vznikli. Mladomanželia museli pred a počas vstupu do zväzku manželského absolvovať rôzne obradné úkony a zvyky. Veľmi dobre vieme, že v minulosti dohadovali svadbu rodičia a preto skôr vstupovali do manželstva na základe majetku a nie z lásky. Nevesta a ženích preto často počúvali otrepaný výraz krátkej vety „Zvykneš si!“. Hlavný hrdinovia teda osoby, ktoré boli tzv. „obeťami“ nazývaný ako i v dnešnej dobe nevesta a ženích sa nezaobišli bez „starejšieho“, ktorý riadil celý priebeh ich veľkého dňa. Dokonca starejší mal moc aj oddávať mladých ľudí. V dávnych dobách dokonca existovala aj starejšia, ktorú predstavovala vydatá žena alebo po väčšine krstná mama nevesty, ktorá mala za úlohu pri zavíjanke zakladať čepiec. Dôležitým členom bol aj prvý družba so slobodnou dievčinou družičkou. Všetko sa začínalo tým, že rodičia sa dohodli na svadbe potom nasledovali  zásnuby a cesta na faru, kde sa robili ohlášky pri ktorých sa tri nedele pred svadbou zakaždým ohlasovalo o svadbe. Dievčina nosila do kostola partu a mládenec stuhu s pierkom. V niektorých častiach Slovenska nemohla dievčina vstúpiť do domu od zasnúbenia až pokiaľ sa nevzali.  V dávnej dobe neboli svadobné oznámenia, ale bol na to zvolený človek, väčšinou starejší alebo prvý družba, ktorý nazývaný „zváč“ chodil pešo alebo na koni a ohlasoval hostí a ako súhlas, že prídu, mu naliali pohárik páleného. ( ten musel mať pečienku kým popozýval smiley )

dj markDeň pred svadbou mali rozlúčku so slobodou aj v dávnej dobe štýlom, že ženích šiel popíjať s kamarátmi do krčmy a nevesta doma mala rozlúčku v štýle, že s kamarátkami vili venčeky a pierka a popritom nevesta oplákavala svoje panenstvo. Svadba sa nekonala nikdy v stredu a ani v piatok. Mladuchu obliekli do kroja a obuté mala čižmy- zaujímavosťou bolo, aby aspoň kúsok odevu bola v červenej farbe proti urieknutiu. Nevesta mala vlasy upravené do dvoch copov a na hlave mala venček v ktorom mala zapletený rozmarín, pretože bol symbolom vernosti, šťastia a lásky. Ďalšou tradíciou bolo dať si do čižmy cesnak proti zlým duchom a peniaz aby bola bohatá. Ženích to pri odobierke nemal vôbec ľahké. Pripravili mu rôzne prekážky zahatili dvere, bránu, cestu predkladali mu ženy, ktoré boli preoblečené za nevesty, alebo mu dávali hádanky. Počas odobierky mladý kľačali na šatke alebo na matkinej zástere. Starejší popri tom čítal text, ktorý mladý pár trikrát zopakoval a uzavrelo sa to tým, že pobozkali rodičom ruky.

Svadobný sprievod ktorý sa vytvoril hneď po odobierke bol až besne hlučný aby odbúrali všetko zlo od mladomanželov. Mladomanželia boli ostro sledovaný ľuďmi a pozerali či nevesta plače alebo sa smeje, pokiaľ nevesta plakala bolo to dobré znamenie, že sa bude so ženíchom iba smiať.

dj markSvadobná hostina bola buď v rodičovskom dome nevesty alebo ženícha. Mladomanželia jedli s jednej lyžici a jedného príboru to bol znak že patria k sebe. Na hostine nikdy nechýbali jedlá so sliepky a kohúta , ktoré znamenali plodnosť páru. Čo sa týka hudby, každý kto si rozkázal zahrať pesničku musel muzikantom zato zaplatiť. V niektorých častiach Slovenska trvala svadba aj dva či tri dni. Namiesto hodu kyticou sa hádzal koláč a družička ktorá ho chytila bola ďalšia v poradí na vydaj.

dj mark

Zloženie vienka sa skladal buď nožom, kosou alebo šabľou tento akt vykonával prvý družba pri čom sa jej trikrát spýtal či „chce svoj vienok sňať alebo hlávku sťať“ po tretí raz si ho s plačom nechala sňať. Potom družba rozplietol vrkoč, ktorý označoval slobodu dievčiny. Vienok zapichli do hrady v izbe. V dedinách kde trvala svadba viac dní tak neveste sňali vienok o polnoci a čepčili ju na druhý deň po svadobnej noci. Po zložení vienka nasledoval obrad uloženie páru do postele.

 Vo veľmi dávnej minulosti s nevestou v prvý svadobný deň spal prvý družba neskôr už len ženích, ale i popri tom mali svedkov. Pred prvou nocou ako znak svojej podriadenosti vyzúvala svojmu milému topánky alebo si ich vyzúvali navzájom.

Čepčenie prebiehalo v štýle že nevestu posadili na drevenú nádobu s vodou, kde bol položený piest alebo pánske nohavice čo malo zabezpečiť mužského potomka a ľahký pôrod. Prvý tanec nevesty bol so starejším, potom nasledoval prvý družba a až tretí bol ženích. Šťastie že žijeme v dobe akej žijeme však milé dámy??? wink cheeky      DJ NA SVADBU DJ MARK..►


Milé novopečené nevesty či budúce páriky. Rozhodol som sa vniesť do Vášho svadobného dňa trošku tradície. Neustálym trendom je klasický anglický zvyk s dlhoročnou tradíciou, aby mali nevestičky šťastné manželstvo, mala by mať nevesta vo svoj svadobný deň veci, ktoré majú každý svoj veľký význam . Zaujímavé a nenáročné štyri symboly pre nevestu:

NIEČO STARÉ, NIEČO NOVÉ, NIEČO MODRÉ, NIEČO POŽIČANÉ.

Možno pre niektoré hlúpa povera, ale prečo to neskúsiť nestojí to nič a spraví to možno veľa, veď jediné čo každá z Vás očakáva je nekonečne šťastné manželstvo plné lásky.

Jednotlivé symboly a ich jednotlivé významy:

niečo staré

  • túžba novomanželov udržať si spojenie so svojimi príbuznými a priateľmi po vstupe do manželstva. Predstavuje to vec , zo života za slobodna, nejaký rodinný šperk po mamičke alebo po starej mame ( veľa neviest považuje za niečo staré, snubný prsteň, ale malo by to byť niečo naozaj staré niečo nech to nie je nejakým rušivým elementom celkového vzhľadu nevesty, napr. nejaká sponka, ktorú kaderníčka šikovne schová do svadobného účesu, alebo niečo čo šikovne pripne nevesta na spodnú bielizeň, pritom dbať o to, aby ju to neotláčalo - je to na vašej fantázii a vo vašej šikovnosti milé nevesty )

Niečo nové

  • značí, že sa v živote nevesty začína niečo nové čo bude trvať naveky a prinesie zo sebou zdravie, šťastie, úspech jednoducho novú kapitolu v živote. ( nevesty väčšinou volia lodičky, sandále, spodnú bielizeň, doplnky )

Niečo modré

  • modrá farba je farbou vernosti, čistoty a dôvery ( preto nevesty zvolia väčšinou podväzkový pás v modrej farbe )

Niečo požičané

  • symbol priateľstva a lásky. ( požičané môžu byť napr. svadobné šaty, ale väčšiu váhu má ak si od rodiny či priateľov, ktorý majú harmonické manželstvo požičiate nejakú vec a tým prinesiete aj do svojho vzťahu šťastie či výnimočný prejav ich lásky, môže to byť napr. od nejakej nevesty podväzkový modrý pás a zabijete dve veci jednou ranou - modré a požičané )

DJ NA SVADBU DJ MARK..►

Tak milé páriky zo srdca Vám želám veľa veľa lásky a nekonečne šťastné manželstvo.


Copyright©2009-2018-djmark